Dodawanie do strony multimediów

Multimedia, jak to w WordPressie – zaraz po instalacji możemy dodać je w kokpicie do biblioteki mediów, kolejno osadzać je w postach i publikować – nie ma tutaj żadnej filozofii.

Problem rodzi się w momencie, gdy chcemy pozwolić użytkownikom na dodawanie swoich postów z multimediami. Z pewnością nie chcielibyśmy dopuścić do sytuacji, w której użytkownik wrzuca setki zdjęć do naszej biblioteki i do tego publikuje je w postach bez żadnego nadzoru, prawda?

Najprostszym wyjściem może być instalacja pluginu do zarządzania rolami i prawami użytkowników w WordPress. Dzięki niemu będziemy mogli dodać do strony zupełnie nową rolę dla naszych użytkowników, lub też edytować którąś z istniejących i ustawić, co kto może.

W domyślnej konfiguracji WordPressa role subskrybenta i współpracownika (contributor) mają trochę za niskie uprawnienia (w tym przypadku brakuje możliwości dodawania mediów), natomiast pozostałe role pozwalają zdecydowanie na zbyt wiele. Dlatego musimy zmodyfikować jedną z istniejących ról, albo dodać nową.

Role użytkowników

 

Ja proponuję utworzenie nowej roli. Jak to zrobić? Po zainstalowaniu i aktywowaniu pluginu User role Editor, przechodzimy do sekcji UżytkownicyUser Role Editor.

Plugin do pobrania tutaj: User Role Editor.

W oknie głównym pluginu, po prawej stronie znajdują się guziki z dostępnymi akcjami. Wybieramy Add role, aby dodać nową, zdefiniowaną przez nas rolę użytkownika. W następnym kroku podajemy identyfikator nowej roli – możecie tam wpisać cokolwiek (tylko bez żadnych polskich liter i znaków specjalnych). Zatwierdzamy wprowadzone dane.

Teraz upewniamy się, że na pewno edytujemy właściwą rolę – potwierdzimy to, patrząc na górę okna pluginu, gdzie tuż obok etykiety Select Role and change its capabilities powinniśmy zobaczyć wcześniej wprowadzoną nazwę roli – jeżeli tak nie jest wybieramy ją z menu.

Kolejny krok to nadanie edytowanej roli przywilejów, czyli zdefiniowanie akcji, które dany użytkownik będzie mógł robić w panelu.

Nasz użytkownik będzie potrzebował tylko tych uprawnień:

  • read – użytkownik będzie mógł czytać posty,
  • edit_posts – użytkownik będzie mógł dodawać nowe posty i je edytować, ale tylko do czasu, gdy Administrator dany post skasuje lub opublikuje.
  • delete_posts – użytkownik będzie mógł usuwać swoje posty, o ile administrator jeszcze ich nie opublikował,
  • upload_files – użytkownik będzie mógł dodawać multimedia.

Po zaznaczeniu wspomnianych uprawnień (wszystkie pozostałe przywileje powinniśmy wyłączyć) klikamy niebieski guzik Update, aby zachować wprowadzone zmiany.

Nowa rola powinna być już dostępna podczas edycji kont użytkowników i w Ustawieniach na karcie Ogólne, gdzie powinniśmy ustawić opcję Domyślna rola nowych użytkowników na naszą nową rolę.

Dodawanie postów mamy zrobione, ale przydałoby się jeszcze wprowadzić limit na dodawanie multimediów. Do tego celu możemy wykorzystać choćby ten plugin:

https://wordpress.org/plugins/upload-quota-per-user/

Teraz każdy nowy użytkownik będzie otrzymywał rolę „user”. Taki użytkownik będzie mógł zalogować się do kokpitu, dodawać posty i wgrywać do nich limitowaną ilość mediów. Wszystkie zapisane posty będą przechowywane ze statusem „do przeglądu”, do czasu aż Moderator je przejrzy – odrzuci bądź opublikuje. Moderowany post staje się nieaktywny na koncie użytkownika – nie może on już go więcej edytować, ani skasować.

Powiedziałbym, że jest to w miarę satysfakcjonujące rozwiązanie, jednak do tego problemu możemy podejść także inaczej. Przykładowo możliwe jest całkowite ukrycie toolbara WP i całego kokpitu przed użytkownikami. W takim przypadku jednak, musielibyśmy stworzyć dedykowane formularze do dodawania mediów we frontendzie. Na razie jednak zostawmy to tak jak jest.

Zestaw widgetów do promowania najlepszych treści

Widgety mogą być bardzo pomocne przy promowaniu najbardziej chodliwych materiałów na naszej stronie. Już podczas wybierania motywu warto zwrócić uwagę, czy w motywie jest dostępny sidebar.

W myśl zasady „4xN”, czyli najpopularniejsze, najciekawsze, najprzydatniejsze i najlepsze – do sidebara powinniśmy dodać widety, które zainteresują użytkowników i zachęcą ich do przejścia choćby do kolejnej strony.

Polecane pluginy z ciekawymi widetami

Przede wszystkim dostarczony razem z WordPressem widget Tekst. Nie wielu ludzi wie, że ten widet umożliwia dodanie kodu HTML i/lub JavaScript. Nie musimy zatem szukać dodatkowych pluginów do wyświetlania:

  • Facebook Page Plugin,
  • Google+ Badge,
  • Twitter Timeline,
  • Filmików YT (iframe),
  • Reklam Adsense,
  • i wielu innych rzeczy.

Wystarczy wygenerowany kod pluginu wkleić do treści widgetu i zapisać.

Kolejną rzeczą wartą dodania, są powiązane ze sobą tematycznie posty:

Ostatnio dodane posty z miniaturkami:

Najlepsze posty z miniaturkami:

Do tego brakuje nam jeszcze pluginu do wyświetlania najlepiej ocenionych postów, ale o tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Integracja z Facebookiem

Na naszej stronie będziemy na pewno potrzebować: Facebook Page Plugin, przycisków do lajkowania i udostępniania, oraz logowania z Facebookiem i opcjonalnie komentarzy.

W repozytorium znaleźć można naprawdę wiele świetnych pluginów oferujących pojedyncze funkcje albo duże kombajny ze wszystkimi dodatkami łączącymi naszą stronę z Facebookiem.

Moim zdaniem w tym przypadku lepiej poszukać jednego pluginu ze wszystkimi dodatkami, których potrzebujemy – jeżeli zainstalujemy oddzielne pluginy do pojedynczych funkcji to może się okazać, że albo nie będą one działały razem, albo będziemy doświadczać podwójnego ładowania niektórych funkcji, daje to nieciekawy efekt i spowalnia działanie strony. Nie zawsze jednak możliwe jest zastosowanie danego pluginu, i prawie zawsze czegoś jeszcze w nim brakuje, stąd potrzeba szukania i testowania różnych konfiguracji.

Polecane pluginy

Do tego dobrze jest poszukać pluginu, który będzie zapisywał dodane komentarze również w bazie danych WordPress – dzięki czemu będziemy mogli w przyszłości zrezygnować z komentarzy Facebooka.

Ostatni plugin to kompletne rozwiązanie ale tylko dla komentarzy, ponieważ nie testowałem jego działania z wcześniejszymi wtyczkami, to nie mogę powiedzieć, czy będą razem współpracować.


Czytaj dalej:

Strona 1 Strona 2 Strona 3

Wpis otagowano:

Komentarze do wpisu 10 komentarzy

Pomogłem? Dodaj coś od siebie! Skomentuj ten wpis:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *