Bardzo często do umieszczania swojego CV w internecie używane są serwisy typu LinkedIn czy CareerBuilder, które obecnie należą do najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Jednak strona zbudowana na WordPress może stać się cudowną alternatywą dla prezentowania własnych umiejętności w Internecie. W tym artykule pokażemy Ci, jak można szybko zmodyfikować system i stworzyć nowoczesne e-CV za pomocą WordPress. Zapraszamy do lektury niniejszego tematu.

Rodzaje CV w WordPress

Istnieje kilka sposobów na stworzenie własnego Curriculum Vitae w WordPress. Najprostszy sposób polega na jego przygotowaniu w formacie PDF lub Word i załadowaniu go na stronę. To oczywiście zadziała, ale w żaden sposób nie wyróżni Twojego CV. Ponadto, jeśli będziesz chciał przekazać go do potencjalnego klienta lub pracodawcy, będziesz musiał podesłać mu odnośnik do pobierania dokumentu. Pamiętając o bezpieczeństwie komputera i wirusach w takich plikach, nie każda osoba będzie chciała otworzyć taki odnośnik, przez co tracisz szansę na dotarcie do jak najwięcej liczby pracodawców.

Warto dodać, że pobranie pliku na komputer i jego dalsze otwarcie za pomocą specjalnego programu to niepotrzebna akcja. Ponadto plik może długo się pobierać oraz otwierać. Szanując czas osoby chcącej zapoznać się z Twoim CV, lepiej będzie podesłać jej bezpośredni link do informacji o Tobie i Twoich projektach. Dlatego warto wykorzystać możliwości WordPress, który sprawdzi się w tej roli idealnie. Dzięki WP, możesz:

  • Ręcznie utworzyć stronę CV za pomocą dostępnych zasobów systemu.
  • Użyć dodatkowej wtyczki do stworzenia CV i dalszego zarządzania nim.
  • Podłączyć swoje istniejące profile, np. z LinkedIn.

Przy czym CV może być umieszczone zarówno na stronie głównej jak i stronie wewnętrznej. To zależy od celu, jaki wyznaczyłeś dla swojej witryny. Więc przejrzymy po kolei powyższe sposoby na stworzenie Curriculum Vitae w WordPress.

Ręczne tworzenie strony CV w WordPress

WordPress posiada wygodny wizualny edytor treści (rys. 1), dzięki któremu można łatwo dodać niezbędne informacje o sobie i realizowanych projektach. Musisz jedynie zwrócić uwagę na grupą docelową, której będziesz prezentował swoje CV. Od tego będzie zależeć zawartość strony, chociaż każde Curriculum Vitae musi posiadać takie rozdziały:

  • informacje kontaktowe,
  • krótka informacja o sobie,
  • doświadczenie zawodowe,
  • edukacja,
  • umiejętności,
  • certyfikaty,
  • przykłady pracy.

 

Edytor Wizualny w WordPress

Rysunek 1. Edytor treści

 

Korzystając z powyższej listy, możesz utworzyć odpowiednie nagłówki, a następnie uzupełnić je o informacje szczegółowe. Tym sposobem możesz dołączyć również dodatkowe grafiki i linki do przykładów swojej pracy.

Chociaż do szybkiego tworzenia CV dostępne są specjalne wtyczki, ręcznie utworzone strony też mają swoje zalety, jest to m.in. rozszerzona kontrola nad formatowaniem, własne układy, kolumny, dodawanie infografik itp. Dzięki dostępowi do kodu, wtyczkom, shortcodom i szablonom CV, które razem umożliwiają zaprojektowanie własnych układów, możesz stworzyć naprawdę wyjątkowe, wyróżniające się spośród pozostałych CV.

Użycie specjalnych wtyczek do tworzenia CV

Jedną z największych przewag WordPress nad innymi rozwiązaniami jest możliwość użycia wielu gotowych wtyczek do realizacji różnych projektów. Tak, na przykład, po wpisywaniu słowa kluczowego „resume”, WordPress wyświetlił 224 wtyczki, które zawierają te słowo w opisie (rys. 2). Nie wszystkie będą odpowiadać naszemu tematowi, ale kilkadziesiąt rozwiązań na pewno.

 

Wtyczki CV WordPress

Rysunek 2. Poszukiwanie wtyczki do tworzenia CV w repozytorium WordPress

 

Dla przykładu pokażemy jak wygląda tworzenie CV za pomocą wtyczki Resume Builder. Po jej instalacji i włączeniu pojawi się sekcja Resumes, która pozwala dodać CV i zarządzać nim (rys. 3).

 

Plugin CV w WordPress

Rysunek 3. Tworzenia CV za pomocą wtyczki Resume Builder

 

Klikając sekcję Add New możemy stworzyć przykładowe CV. Składa się ono z 3 kluczowych rozdziałów: Krótka informacja i dane kontaktowe, Edukacja i doświadczenie w pracy, oraz Umiejętności. Po ich wypełnieniu nasze przykładowe CV wygląda tak (rys. 4):

 

WordPress CV

Rysunek 4. Własne przykładowe CV

 

Na stronie deweloperów wtyczki dostępny jest ich wariant Curriculum Vitae (rys. 5):

 

Przykładowe CV w WordPress

Rysunek 5. Przykładowe CV od deweloperów wtyczki

 

Jak widać podana wtyczka zawiera wszystkie rozdziały pozwalające na stworzenie CV. Do Twojego użytku dostępne są także shortcodes, które pozwalają wyświetlać wybrane rozdziały osobno na stronie www. Niestety, Resume Builder nie posiada rozbudowanych opcji personalizacji. Poza zmianą kolorów nagłówków i gwiazdek, wtyczka nie zawiera dodatkowych ustawień. Ale na pewno można powiedzieć, że użycie tej wtyczki znacznie upraszcza proces tworzenia CV na stronie WordPress.

Tworzenie CV na podstawie profilu LinkedIn

Jeśli posiadasz już swój profil w LinkiedIn, to możesz łatwo wykorzystać te informacje na swojej stronie opartej o WordPress. Dzięki WP, nie musisz ich kopiować i wstawiać ręcznie, gdyż dostępne są wtyczki, które pomogą łatwo podłączyć zewnętrzny profil na Twojej stronie. Jedną z tych wtyczek jest WP LinkedIn, która znajduje się w repozytorium WordPress.

Po instalacji i włączeniu wtyczki, w sekcji Ustawienia pojawi się sekcja LinkedIn (rys. 6). Tu znajdziesz opcje dotyczące podłączenia profilu (za pomocą API), wyświetlenia informacji na stronie oraz dodatkowe rozszerzenia od autora wtyczki.

 

Wtyczka WP LinkedIn

Rysunek 6. Ustawienia wtyczki WP LinkedIn

 

Przykładowe CV stworzone za pomocą wtyczki WP LinkedIn wygląda tak (rys. 7):

 

CV z LinkedIn w WordPress

Rysunek 7. Przykładowe CV stworzone za pomocą WP LinkedIn

 

Jak widać na rysunku 7, Curriculum Vitae zawiera podstawowe informacje o autorze i jego doświadczenie. Za pomocą dostępnych opcji można dodawać kolejne rozdziały i ustawiać ich kolejność. Oprócz tego znajdziecie tutaj także dodatkowe widgety do wyświetlenia wybranych informacji na stronie.

Podsumowanie

Jeśli planujecie stworzyć e-CV, na pewno musicie zwrócić uwagę na WordPress. Podany system zawiera szereg różnych możliwości do tworzenia praktycznie wszystkich typów stron, w tym także Curriculum Vitae. W dzisiejszym artykule pokazaliśmy Tobie 3 różne sposoby na realizację CV w WordPress. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale pozwala zaprezentować własne umiejętności w Internecie. Dlatego możecie wybrać sposób, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.


Wpis otagowano:

Pomogłem? Dodaj coś od siebie! Skomentuj ten wpis:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *