Już jakiś czas temu myślałem o tym, jak najlepiej zrobić stronę typu demotywatory, kwejk, czy 9gag wykorzystując do tego celu WordPress.

Czy pchanie się z czymś takim do WordPress ma w ogóle ma sens? Co będzie potrzebne? Ile czasu to zajmie i co będzie oferował nasz twór?

Pytań pojawiających się po drodze z pewnością będzie znacznie więcej i w tym artykule postaram się na nie wszystkie odpowiedzieć.

Zacznijmy od określenia funkcjonalności, czyli tego, co taki klon 9gaga powinien mieć/potrafić:

  • po pierwsze ciekawy, przyciągający oko nowoczesny motyw,
  • formaty wpisów,
  • zestaw widgetów do promowania najlepszych treści,
  • integracje z Facebookiem – Page Plugin, Login, Like, Share, oraz komentarze,
  • obsługa kategorii i tagów,
  • profile użytkowników,
  • prosty system głosowania.

Jak tak pomyśleć, mając już zainstalowany WordPress, to właściwie wystarczyłoby wybrać fajny tematyczny motyw i już można zacząć dodawać posty. Teraz tylko doinstalować niezbędne wtyczki i już można zacząć promować naszą stronę. Ma to sens i zajmie co najwyżej tyle co wyszukanie i zainstalowanie wtyczek wypełniających brakujące funkcje.

Drugim, nieco lepszym podejściem do problemu, niestety o wiele bardziej czasochłonnym, byłoby napisanie dedykowanego motywu, w tym dodanie nowego typu posta, wraz z różnymi formatami (obrazki statyczne, gify, filmy z YouTube, teksty, kawały, chaty, cytaty itp.), tak aby każdy z nich wyświetlał się trochę inaczej w nieco niestandardowy sposób. Do tego coś, co ułatwiłoby proces dodawania postów, szczególnie obrazków. Formularze po stronie frontendu, generator memów i pewnie kilka innych rzeczy.

W tym artykule sprawdzimy, co uda nam się osiągnąć korzystając jedynie z darmowych gotowców.

Ciekawy, przyciągający oko nowoczesny motyw

Aby zbytnio nie komplikować na potrzeby tego artykułu wybrałem po prostu domyślny motyw Twenty Fifteen, który obecnie instaluje się razem z WordPressem. Wy, do tego projektu możecie wykorzystać swój ulubiony, jak i każdy inny, motyw do WordPress, który Wam się podoba.

Kryteria wyboru motywu

Formaty wpisówPo pierwsze, należy sprawdzić czy motyw obsługuje formaty wpisów. Jakie i jak się one wyświetlają zarówno w widoku listy wpisów, jak i pojedynczego wpisu. Przykładowo bólem byłaby konieczność dodawania obrazka zarówno do treści posta jak i jako obrazek wyróżniający, co prawda nie jest to tak ważne bo istnieją pluginy rozwiązujące ten problem, ale wiadomo – im mniej zainstalowanych pluginów tym lepiej. Trzeba sprawdzić jak wyświetlają się filmiki z YT i podobnych serwisów, z których planujemy osadzać filmiki. Jeżeli planujemy wrzucać Vines-y bezpośrednio na naszą stronę, to również pasowałoby sprawdzić jak motyw sobie z tym radzi.

Jeżeli chcemy mieć widgety w sidebarze, to szukamy motywów z sidebarem. Jeżeli nie chcemy mieć nic obok postów, to szukamy motywu, który nie ma sidebara.

Obowiązkowo także responsywność.

Jeżeli planujesz wrzucać na swoją stronę animowane gify, a prawie na pewno tak jest, warto dodać plugin przyspieszający ładowanie strony – zamiast animacji ładowany jest obrazek podglądu, po kliknięciu którego ładowany jest dopiero właściwy GIF z animacją.


Czytaj dalej:

Strona 1 Strona 2 Strona 3

Wpis otagowano:

Komentarze do wpisu 10 komentarzy

Pomogłem? Dodaj coś od siebie! Skomentuj ten wpis:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *