Temat ukrywania niektórych treści na stronie, opartej o WordPress, jest dosyć często poruszany na przeróżnych forach poświęconych temu CMS-owi. W tym wpisie przedstawiam 4 proste fragmenty kodu, dzięki którym nawet nowicjusz w dziedzinie budowania stron internetowych, będzie w stanie ukryć na swojej stronie niepożądane treści.

Zaznaczam, że przedstawione tutaj sposoby to tylko jedna z dróg na poradzenie sobie z problemem, a czasem nawet nie do końca najlepszym.

Jak dodać wybrany snippet do strony

Aby zastosować wybrany snippet na swojej stronie, wystarczy skopiować cały zamieszczony w wybranym akapicie kod, a następnie wkleić go na końcu pliku functions.php aktywnego motywu.

Jak ukryć kategorie na stronie

Pierwszy snippet służy do ukrywania kategorii na stronie. Dzięki jego zastosowaniu w bardzo szybki sposób możemy zatrzymać ich wyświetlanie na stronach pojedynczych wpisów:

function wpa_categories_filter() {
  if(is_single()) {
    return FALSE;
  }
}
add_filter('the_category','wpa_categories_filter');

Jak ukryć tagi na stronie

Tagi, to kolejna taksonomia, którą czasem chcielibyśmy ukryć przed użytkownikami. Poniższy snippet, podobnie jak powyższy, ukryje tagi na pojedynczych stronach:

function wpa_tags_filter() {
  if(is_single()) {
     return FALSE;
  }
}
add_filter('the_tags','wpa_tags_filter');

Jak ukryć datę na stronie

Snippet ukrywający datę:

function wpa_time_filter() {
   if(is_single()) {
      return FALSE;
   }
}
add_filter('get_the_date','wpa_time_filter');

Jak ukryć komentarze na stronie

Na tym blogu znajdziecie również inny wpis „Jak wyłączyć możliwość komentowania” dotyczący tego zagadnienia, jest on swego rodzaju odmianą tego sposobu. Osobiście, wydaje mi się jednak, że sposób przedstawiony tam jest trochę trudniejszy, szczególnie ze względu na konieczność szukania odpowiednich funkcji w plikach motywu – tutaj mamy tylko „kopiuj-wklej”.

Ten sposób jest oparty o filtr WordPress, który decyduje, który plik z szablonem komentarzy ma zostać wykorzystany. Pomysł jest prosty – zamiast pliku z szablonem komentarzy podajemy pusty plik. Oczywiście nie da się oszukać WordPress podając fałszywą ścieżkę, ponieważ „oryginalna funkcja” sprawdza, czy plik rzeczywiście istnieje, toteż najłatwiej będzie utworzyć nowy pusty plik w katalogu motywu.

Snippet ukrywający za razem komentarze jak i formularz dodawania komentarzy:

function wpa_comments_filter() {
   $file_path = get_template_directory() . '/tmp.php';
   fclose(fopen($file_path, "w"));
   return $file_path;
}
add_filter('comments_template', 'wpa_comments_filter');

Jeżeli po wklejeniu kodu do functions.php sposób nie zadziałał, należy sprawdzić, czy w katalogu głównym aktywnego motywu, został utworzony plik tmp.php. Jeżeli nie – można ten plik utworzyć ręcznie. Ważne, aby był z odpowiednią nazwą.

Podsumowanie

Wszystkie opisane tutaj sposoby oparte są o zastosowanie wbudowanych w WordPress filtrów. Każdy z nich można jak najbardziej rozbudowywać i dostosowywać do własnych wymagań – sprawdzanie taksonomii, czy formatu wpisu. Czasem, zależnie od zastosowanego motywu, podany tutaj sposób może nie być najlepszym rozwiązaniem i tak np. w przypadku kategorii czy tagów w ich miejscu może pozostać samotna ikona, albo coś co wskazywałoby na pierwotną formę – np. nagłówki typu „Wpis zapisany w kategoriach”,  „Przypisano do tych tagów”, albo wszelkie bloki „obudowujące” podane sekcje – w takich przypadkach podany snippet się nie sprawdzi.

Wpis otagowano:

Komentarze do wpisu 23 komentarze

Pomogłem? Dodaj coś od siebie! Skomentuj ten wpis:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *