WordPress widget tutorial – piszemy własny widget, to seria mini kursu dla początkujących dotycząca tworzenia widgetów do WordPress zupełnie od zera.

Widgety w WordPress, to dosyć fajny i ciekawy temat dla twórców motywów. Jest to bardzo dobry sposób na wzbogacenie funkcjonalności szablonów, oraz o tyle elastyczne narzędzie, że raz napisany widget, może być wykorzystywany w kolejnych projektach.  O wygodnym zarządzaniu z kokpitu chyba wspominać nie trzeba. W tym wpisie postanowiłem przybliżyć nieco podstawy tworzenia widgetów do WordPress, a w następnych pokazać realizację i zastosowanie kilku interesujących, przynajmniej mam taką nadzieję, projektów związanych właśnie z widgetami.

Część 1 – WordPress widget tutorial – piszemy własny widget

W pierwszej części tego kursu zajmiemy się przygotowaniem środowiska testowego, utworzymy odpowiednie pliki, rozszerzymy klasę basową WordPress-a WP_Widget, nadamy identyfikator, nazwę, oraz opis naszemu widgetowi, oraz go zainicjujemy. Na koniec tej częściTwój widget będzie już widoczny w kokpicie, a Ty zdobędziesz solidny fundament do dalszej rozbudowy widgetu, według własnych potrzeb.

Przygotowanie środowiska testowego

Zacznijmy od przygotowania środowiska, w którym będziemy mogli testować nasz widget i na bieżąco  śledzić poczynione postępy.

Zakładam, że macie już przygotowaną jakąś testową instalację WordPress-a na swoim komputerze, a oprócz tego polecam lekturę kodeksu WP dotyczącą Widgets API, gdzie znajdziecie bardziej szczegółowe informacje i inne przykłady na ten temat.

Rozszerzanie klasy WP_Widget

Pierwszym krokiem niech będzie skopiowanie z podanej przed chwilą strony kodu, znajdującego się pod nagłówkiem „Default usage„, który będzie naszą bazą wyjściową i który będziemy cały czas modyfikować, aby osiągnąć zamierzony efekt.

W katalogu naszego motywu (aktywnego) tworzymy nowy plik i wklejamy do niego wcześniej skopiowany kod. Teraz musimy zmienić nazwę naszej klasy, która będzie rozszerzać klasę bazową WordPress-a – WP_Widget. Robimy to, w sposób podany poniżej:

class My_Widget extends WP_Widget {

zmieniamy na przykład na:

class Najnowsze_Posty extends WP_Widget {

Teraz zapisujemy wszystko pod wybraną nazwą – najnowsze-posty.php. Tak powinna wyglądać zawartość tego pliku w tym momencie:

<?php

class Najnowsze_Posty extends WP_Widget {

    /**
     * Sets up the widgets name etc
     */
    public function __construct() {
        // widget actual processes
    }

    /**
     * Outputs the content of the widget
     *
     * @param array $args
     * @param array $instance
     */
    public function widget( $args, $instance ) {
        // outputs the content of the widget
    }

    /**
     * Outputs the options form on admin
     *
     * @param array $instance The widget options
     */
    public function form( $instance ) {
        // outputs the options form on admin
    }

    /**
     * Processing widget options on save
     *
     * @param array $new_instance The new options
     * @param array $old_instance The previous options
     */
    public function update( $new_instance, $old_instance ) {
        // processes widget options to be saved
    }
}

W naszej klasie Najnowsze_Posty  mamy zasadniczo 4 funkcje:

  • konstruktor – tutaj, w dalszej części artykułu zapiszemy identyfikator widgetu, jego nazwę, oraz opis;
  • funkcja widget(), jest to funkcja w której zapiszemy właściwą funkcjonalność widgetu. To tutaj pobieramy odpowiednie dane z bazy, przetwarzamy je i wyświetlamy użytkownikowi w formie ładnej listy, czy tabeli na stronie;
  • funkcja form(), tutaj znajdzie się kod formularza, dzięki któremu możliwe będzie zarządzanie opcjami widgetu z poziomu kokpitu WordPress-a;
  • funkcja update(), odpowiada za walidację danych wprowadzonych w formularzu z poprzedniej funkcji i ewentualne uaktualnienie ich w bazie danych.

Możliwe jest tworzenie i dodawanie do klasy własnych funkcji pomocniczych, ale generalnie w prostych projektach te 4 zwykle wystarczają.

Inicjalizacja widgetów

Aby widget zaczął działać musimy go jeszcze zainicjować. W tym celu otwieramy plik functions.php i najlepiej, dla zachowania porządku w kodzie, sprawdzili czy motyw inicjuje już jakieś własne widgety i dodali nasz kod gdzieś blisko, ale nie jest to konieczne. Jeżeli nie wiesz do końca o co chodzi możesz pominąć ten krok.

Najprościej będzie utworzyć nową funkcję i dodać ją na końcu pliku functions.php:

function najnowsze_posty_init()
{
    require get_template_directory() . '/widgety/najnowsze-posty.php';
    register_widget( 'Najnowsze_Posty' );
}

add_action( 'widgets_init', 'najnowsze_posty_init' );

Co jest ważne tutaj:

  1. nazwa funkcji inicjującej widget musi być unikalna (w przykładzie nazywa się najnowsze_posty_init() );
  2. wczytujemy plik z zapisanym kodem widgetu przy pomocy konstrukcji require;
  3. do określenia ścieżki dodatkowo używamy funkcji get_template_directory();
  4. rejestrujemy widget funkcją register_widget(), pierwszy argument tej funkcji to nazwa klasy naszego nowego widgetu, czyli ta, którą ustaliliśmy wcześniej, w tym przypadku Najnowsze_Posty.

Na koniec dajemy znać WordPress-owi (specjalna funkcja WP – add_action), kiedy nasza funkcja ma być wywoływana (widgets_init – czyli przy inicjalizacji widgetów). Jako drugi argument podajemy nazwę funkcji, którą przed chwilą zapisaliśmy najnowsze_posty_init. Uwaga na nazwy!

Dodajemy własny widget do motywu

Po zapisaniu wszystkiego, jeżeli wszystko zrobiliśmy prawidłowo, to w kokpicie WordPress-a (WyglądWidgety), z błędami ale jednak, powinniśmy zobaczyć już pierwszy efekt naszej pracy – pusty widget. Będzie on bez nazwy, bez dodatkowych pól, i jedyne co możemy z nim zrobić, to dodać do któregoś sidebara.

WordPress pusty widget

WordPress widget błąd

 

Kolejny krok to pozbycie się widocznych na screenach błędów, a dokonamy tego uzupełniając nasz konstruktor:

public function __construct() {
	$widget_id = 'najnowsze_posty';
	$widget_name = __('Najnowsze Posty', 'NajnowszePosty');
	$widget_opt = array('description'=>'Ten widget wyświetla najnowsze posty.');

	parent::__construct($widget_id, $widget_name, $widget_opt);
}

Dla uproszczenia i ułatwienia czytania argumenty zostały rozpisane na 3 zmienne, zwykle jednak, w źródłach gotowych widgetów wszystko zapisywane jest „ciurkiem” w jednej linijce.

Po podmienieniu starego konstruktora z nowym wszystkie błędy powinny zniknąć. Od teraz widget ma już przypisany swój identyfikator, nazwę i opis. Ostatnie możemy sprawdzić wracając do kokpitu WordPress-a.

WordPress widget tutorial

 

W tej części to już wszystko, mimo iż nasz widget na razie nie robi za wiele, to tak przygotowana klasa jest idealnym punktem wyjściowym do każdego nowego projektu związanego z widgetami.

Zapraszam wkrótce na kolejną część kursu WordPress widget tutorial – piszemy własny widget!

Wpis otagowano:

Komentarze do wpisu 6 komentarzy

Pomogłem? Dodaj coś od siebie! Skomentuj ten wpis:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *