Ręczna aktualizacja WordPress, czyli jak wykonać aktualizację gdy wszystko inne zawodzi.
Jeżeli pracujecie z WordPressem już od jakiegoś czasu, albo kiedyś tam postanowiliście założyć sobie bloga na darmowym hostingu, to po dłuższej nieobecności może się okazać, że powstał problem… Bo przy odświeżaniu strony wypadałoby zadbać przede wszystkim o aktualność jej serca – WP. 😯
Ręczna aktualizacja WordPress – kiedy?
Z ręczna aktualizacją w WordPress mamy do czynienia zwykle gdy nie działa „normalna” aktualizacja z kokpitu. Oczywiście nie należy jeszcze załamywać rąk, bo jest jeszcze nadzieja i na tym skupimy się w tym wpisie.
Bez zagłębiania się zbytnio w szczegóły, przyczyn które blokują możliwość aktualizacji WordPress może być kilka, np.:
- Bardzo powolny współdzielony hosting, przez który WordPress nie jest w stanie prawidłowo pobrać paczki WordPress. Może to być też spowodowane jego konfiguracją – zbyt niski czas na wykonywanie żądań, zbyt mało przydzielonej pamięci, inne.
- Przepełniony serwer (brak miejsca na pobranie paczki z WP).
- Uszkodzona instalacja WordPress.
- Wadliwa wtyczka.
Pewnie kilkanaście innych lub podobnych przyczyn mogło by się tutaj znaleźć, ale przejdźmy do meritum.
Ręczna aktualizacja WordPress – jak?
- Wyłącz wszystkie zainstalowane wtyczki w kokpicie WordPress.
- Pobierz najnowszą wersję WordPress (albo kolejne większe wydanie, patrz komunikat w drugiej ramce).
- Rozpakuj pobrane archiwum i skasuj katalog
wp-content
. - Przy pomocy klienta FTP, zaloguj się na swój serwer i skasuj wszystko pozostawiając jedynie katalog
wp-content
, oraz plikwp-config.php
z katalogu głównego WP.- Opcjonalnie możesz zostawić również plik
robots.txt
,.htaccess
, plik potwierdzający własność strony w Google Webmasters Tools itp.
- Opcjonalnie możesz zostawić również plik
- Teraz wszystkie pliki z przygotowanego wcześniej katalogu archiwum wyślij na serwer FTP w poprzednie miejsce.
- Zaloguj się do kokpitu i potwierdź aktualizację bazy danych.
- Jeżeli wszystko się udało, zaktualizuj motyw, pluginy i zacznij je pojedynczo włączać.
Generalnie proces nie jest jakoś strasznie skomplikowany. Osobiście aktualizowałem ostatnio WordPress z wersji 3.7.2 do najnowszej, na szczęście jeszcze załapałem się na „bezpieczny upgrade”, ale niestety i tak musiałem skorzystać z ręcznej aktualizacji przez mocno ograniczony hosting.
Bardziej szczegółową instrukcję, rozwiązania typowych problemów znaleźć można w kodeksie WP.
A co z wyłączeniem witryny na czas ręcznej aktualizacji?
Temat na inny (może nawet kolejny) wpis. 😎 I tak większość artykułów tutaj to średnio 800 słów każdy, a wrzucanie wszystkiego do jednego tekstu raczej nie jest dobrym pomysłem. Dzięki za komentarz 🙂
Luz to tylko sugestia była. Rozbijaj sobie x temat na ile chcesz wpisów i trzymaj się jakiej chcesz ilości znaków, ale… akurat w poruszonym przez Ciebie temacie wyłączeniu witryny jest dość istotne i ważne.
Przy działającej witrynie usuwasz i nadpisujesz coś co jest aktywne. To jak kroić żywego kurczaka.
Tak jak mówisz. Z tym, że jeżeli ktoś jest zmuszony do robienia aktualizacji manualnej, to zwykle i tak taka strona nie do końca działa.
W idealnym świecie na pewno każdy poświeciłby dodatkowe 10 min na doczytanie „5 sposobów jak poprawić wrażenia użytkownika podczas korzystania z zepsutej strony”. W tym świecie natomiast, lepiej ten czas przeznaczyć na wgranie paczki WordPress i naprawienie zepsutej strony.
Oczywiście jest to moje prywatne zdanie i jak najbardziej polecam robić to o czym napisałeś. Tylko skoro nikt o tym nie wspomina w kodeksie to chyba przymusu nie ma? 🙂
Pozdrawiam
Hej, miałem ostatnio problem z aktualizacją automatyczną do 4.7, więc przy okazji nakręciłem video jak sobie z tym poradzić. Może komuś pomoże?
https://www.youtube.com/watch?v=kcvk5F00KHI
Zaktualizowałem tą metodą i wordpress leży… Działa tylko strona główna, próba wejścia na jakąkolwiek podstronę / wpis kończy się niepowodzeniem ([404] File Not Found : Plik nie istnieje). Żeby zalogować się do kokpitu, zamiast http://nazwabloga/admin muszę wpisywać http://nazwabloga/wp-admin – coś chyba jest nie tak z bazą danych. Wszystkie treści są widoczne w panelu. Pomocy?
Cześć, z jakiej wersji robiłeś aktualizację? Spróbuj wejść w ustawienia linków bezpośrednich i zapisać opcje, bo chyba coś jest nie tak z htaccess.
Tak w ogóle co było powodem, że musiałeś robić ręczną aktualizację?