Czy zastanawialiście się kiedyś, jak usprawnić proces instalacji WordPressa? Mam na myśli to, że jeżeli macie dużo, albo nawet bardzo dużo do czynienia z WordPressem, na przykład codziennie instalujecie po kilka instancji, to każdorazowe wysłanie rozpakowanych plików na serwer może zabierać trochę czasu… A jaka powinna być instalacja WordPressa? Dokładnie taka, jak w tytule, czyli szybka, łatwa i zautomatyzowana!

Dzisiejszy wpis poświęcony jest skryptom PHP, które znacznie przyspieszają proces instalacji i zmniejszają ryzyko błędów np. gdy z jakichś powodów połączenie z serwerem FTP zostało przerwane i nie wszystkie pliki znalazły się tam gdzie powinny. Być może jest to sytuacja abstrakcyjna, bo przecież istnieje coś takiego jak wznowienie transferu… jednak chyba każdy zgodzi się, że łatwiej jest wysłać na serwer 1 plik (ewentualnie kilka), niż 1175. 🙂

1. WordPress Downloader

Pierwszy, najprostszy, posiadający najmniej opcji konfiguracyjnych jest WordPress Downloader. Jest to 1-plikowe narzędzie idealnie realizujące to, do czego zostało stworzone.

Jak wygląda proces instalacji WordPressa z WordPress Downloaderem?

  1. Przechodzimy na stronę pobierania i zapisujemy skrypt na naszym komputerze.
  2. Plik wp-downloader.php wysyłamy na serwer FTP do katalogu w którym WordPress ma się zainstalować.
  3. W przeglądarce wpisujemy ścieżkę URL do tego katalogu, zakończony nazwą pliku WordPress Downloadera. W tym momencie powinniśmy ujrzeć ekran konfiguracji skryptu widoczny na pierwszym obrazku poniżej.

Domyślnie, czyli jeżeli nic nie zmienimy, skrypt pobierze najnowszą wersję WordPressa, rozpakuje go, a następnie skasuje niepotrzebne archiwum WP i siebie, po czym przeniesie nas do właściwego ekranu instalacji WP.

Opcje konfiguracyjne skryptu:

  • Link do archiwum WordPressa, domyślnie jest to wersja angielska, ale zawsze można podać link np. do polskiej. Obecnie nie jest to tak ważne gdyż język skryptu można już ustawiać z poziomu kokpitu WP.
  • skasowanie archiwum WP po instalacji,
  • skasowanie siebie.

Patrz również screeny.

Kilka rzeczy można tu jeszcze uprościć, np. kopię skryptu trzymać lokalnie z krótszą nazwą (wtedy trzeba będzie również zmienić nazwę w kodzie, aby działała opcja kasowania). Można także podmienić domyślny link wersji angielskiej na polską.

Strona domowa skryptu Strona pobierania

 

 

2. wp-prep

Druga propozycja w moim zestawieniu, to wp-prep. Jest to skrypt zbudowany na bazie WordPress Downloadera, ale nieco bardziej rozbudowany.

Możliwości wp-prep:

  • Instalacja ostatniej stabilnej wersji WordPressa
  • Możemy wybrać nazwę katalogu do którego archiwum WP ma zostać rozpakowane. Jeżeli nie podamy nazwy, archiwum zostanie wypakowane do bieżącego katalogu.
  • Opcja auto instalacji Genesis Framework, wybranego motywu, oraz wybranych pluginów.
  • Opcja skasowania pluginu Hello Dolly i motywów Twenty Ten, Twenty Eleven, Twenty Twelve podczas instalacji.

 

 

Skrypt rozszerza możliwości WordPress Downloadera, ale wszystko ponad wymaga wcześniejszego przygotowania plików.

Aby skorzystać z automatycznej instalacji Genesis Framework, czy motywu, konieczne jest skonfigurowanie linków do ich archiwów w pliku wp-prep.php, linijka 17-19.

Skrypt pozwala na zainstalowanie wcześniej wybranych pluginów. Opcja Install TGMPA plugin bundle. Aby tego dokonać edytujemy plik plugin-installer.txt według znajdującego się tam schematu, pamiętajcie także o podaniu prawidłowej ścieżki do tego pliku w wp-prep.php.

Jak to działa? Jeżeli wszystkie ścieżki ustawiliśmy prawidłowo, to po instalacji WordPressa w kokpicie zauważymy jeden nowy plugin JA Bulk Plugin Install, oraz informację, o wybranych pluginach gotowych do instalacji. Z listy zaznaczamy co chcemy zainstalować a plugin zrobi resztę.

Patrz screeny poniżej…

 

 

Pluginy na liście mogą być nie tylko z repozytorium WordPress, ale można również dodawać własne pluginy, lub pluginy premium – wystarczy skonfigurować do nich ścieżki w pliku plugin-installer.txt. Co ważne, w pliku możemy dodać wszystkie nasze ulubione pluginy, również te niedostępne z repozytorium, a podczas instalacji wybrać tylko te, które będą nam w danej chwili potrzebne.

Podsumowując. Skrypt wp-prep również daje radę. Przygotowanie wszystkiego może chwilę zająć – wysłanie na serwer paczek z pluginami, motywem, oraz skonfigurowanym plikiem plugin-installer.txt, ale należy pamiętać, że jest to skrypt wielokrotnego użytku i im lepiej to zrobimy, tym więcej czasu zaoszczędzimy później.

Strona domowa skryptu Strona pobierania

 

 

3. WP Roller

wproller.comKolejnym ciekawym znaleziskiem, który pomoże w zautomatyzowaniu procesu instalacji, może nie samego WordPressa, ale instalacji zestawu pluginów, które instalujemy na każdej swojej stronie jest serwis wproller.com.

Polega to na tym, że wybieramy pluginy i motywy, które mają być 'zmiksowane’ od razu z plikami WordPressa. Dzięki temu serwisowi możemy utworzyć własną paczkę instalacyjną. Tutaj również możemy dodawać nie tylko pluginy znajdujące się na liście, ale także dowolną ilość innych pluginów z repozytorium pluginów WordPress lub GitHuba.

Jest tutaj także kilka opcji dzięki którym możemy usunąć zbędne dane instalowane zwykle razem z WordPressem (domyślne motywy, wtyczki, przykładową stronę, wpis i komentarz od Pana WordPressa ;)).

 To rozwiązanie można połączyć z pierwszym – trzymać tak przygotowaną paczkę gdzieś na serwerze, a podczas instalacji podawać tylko do niej adres.

Strona domowa

 

4. WP Quick Install

W porównaniu do wcześniejszych skryptów w WP Quick Install zastosowano nieco odmienne podejście. W pierwszym ekranie dostajemy  formularz ze skumulowanymi krokami instalacji WP rozbudowanym o kilka dodatkowych opcji:

  • opcja usunięcia przykładowej strony, wpisu, komentarza i linków,
  • możliwość dodania listy pluginów do instalacji (również premium),
  • rozmiary miniaturek,
  • ustawienie tytułu wpisów jako linków do wpisów,
  • liczbę rewizji wpisów.

I trochę więcej… Zapraszam do obejrzenia filmiku, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach i działaniu skryptu.

Skrypt spełnia swoją rolę i instaluje WordPress bez zarzutu ale czy zebranie wszystkich opcji na jednym ekranie jest dobrym pomysłem?

Strona domowa skryptu Strona pobierania

 

Instalacja WordPressa – Zakończenie

Z zestawem takich narzędzi do wyboru instalacja WordPress stanie się prostsza i szybsza. 🙂


Wpis otagowano:

Pomogłem? Dodaj coś od siebie! Skomentuj ten wpis:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *