WPAdmin.pl

Test prawie 20 pluginów społecznościowych

WordPress wtyczki społecznościowe

Do największych zalet WordPress należy zaliczyć ogromną społeczność skupioną wokół projektu oraz tworząca całą masę nowych dodatków. Coraz częściej znalezienie odpowiedniego pluginu, który posiada wszystkie potrzebne, niezbędne nam funkcjonalności zajmuje dużo czasu. Ostatnio sam szukałem pewnego rozwiązania, i zajęło mi to całkiem sporo czasu.

Najpierw odpowiednie sformułowanie frazy nazywającej to czego szukamy, później oddzielenie ziaren od plew, czyli instalacja, włączenie, skonfigurowanie, sprawdzenie wyniku działania, wyłączenie i usunięcie.

To podsunęło mi pomysł na ten wpis. Zajmiemy się pluginami społecznościowymi, które dodają widgety do sidebarów, a w nich strumienie aktywności na Facebooku, Google plus, Twitterze. Google + Badge, liczniki czytelników, fanów, itd.

Niewątpliwie jest w tym zestawieniu kilka pozycji wartych uwagi, ale są też takie, których raczej należy unikać. Ponieważ wybór pluginów do tego zestawienia był raczej losowy, są tutaj za równo pluginy z ponad kilka-set 5 gwiazdkowymi ocenami, a są też i takie bez ocen.

Wszystkie pluginy testowane były w tym samym  środowisku – Windows 7, XAMPP Lite 1.7.3 i WordPress w wersji 3.8.
Kolejność pluginów w zestawieniu jest alfabetyczna.

1. Add My Network

Bardzo prosty plugin, ale działa. Daje on nam możliwość dodania linku do naszego profilu w mediach społecznościowych w formie wybranej przez nas ikony. Bardzo fajne jest w nim to, że możemy praktycznie bez ograniczeń dodawać własne linki, z własnymi ikonami nie wychodząc w kokpitu WordPressa.

Zainstalowany plugin objawia się jako widet (WyglądWidgety), gdzie możemy dodać go do wybranego przez nas sidebara.

2. BossSocial

Podobnie jak poprzednio, do sekcji widgetów dodawany jest nowy widget. Pod względem dostępnych opcji szału niestety nie ma. Aby zmusić ten plugin do działania najpierw należy widget pluginu umieścić w wybranym sidebarze, a następnie na stronie konfiguracyjnej ustawić linki do profili w portalach społecznościowych. Widget posiada 26 wbudowanych ikon, i tym samym dostępnych do skonfigurowania odnośników do portali społecznościowych. Niestety brakuje tutaj możliwości zdefiniowania własnych pozycji, a dostarczony pakiet ikon, również bez możliwości zmiany nie cieszy. Na plus zasługuje możliwość dodania do treści wpisów guzików do mediów społecznościowych poprzez specjalny shortcode.

3. Candy Social Widget

Właściwie brak jakiejkolwiek konfiguracji. Po zainstalowaniu do sekcji widgetów dodawany jest nowy widget, po umieszczeni w sidebarze, możemy dodać treść nagłówka. Plugin obsługuje następujące serwisy:

Poza dosyć ładnymi ikonami, które w większości szablonów i tak nie będą pasować, nie można dodać ani innych serwisów, poza tymi powyżej, ani zmienić ikon. Co więcej, sądząc po efekcie, przydało by się jeszcze posiedzieć przy CSS.

4. Easy Social

Ten plugin dodaje ikony Facebook, Google+, Pintrest, oraz Twitter na końcu każdego wpisu, oraz widget z linkami do najpopularniejszych portali społecznościowych.

Plugin obsługuje 6 serwisów społecznościowych i Kanał RSS:

Tym razem strona konfiguracyjna znajduje się w UstawieniaEasy Social Settings.

W opisie pluginu, napisane było że możemy dodać linki do Facebooka, G+, Pinteresta i Twittera z ‘custom’ ikonami, ale tutaj chodzi raczej o to, że te wbudowane są już te ‘custom’, więc zmienić ich nie można (przynajmniej nie z kokpitu), oraz nie ma możliwości dodania własnych stron.

5. Easy Social Icons

Dosyć przyjemny i łatwy w obsłudze plugin. Po zainstalowaniu mamy zestaw 5 predefiniowanych portali, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać inne, również z własną ikoną.

Zdefiniowane ikony możemy wyświetlać zarówno w pionie jak i poziomie, a całość przy pomocy shortcode-ów dodać w treści wpisów/stron.Kolejność dodanych stron można zmieniać metodą 'złap i upuść’, a na pochwałę zasługuje także możliwość ustawienia ilości ikon w jednym wierszu.

6. LowerMedia WP Social

LowerMedia WP Social zamiast standardowych grafik z logosami portali społecznościowych wykorzystuje Font Awesome (czcionka zawierająca zestaw ikon). Posiada trochę opcji konfiguracyjnych, jednak efekt końcowy nie powala…

7. Multi Social Widget

Multi Social Widget jest jedną z ciekawszych pozycji w tym zestawieniu, i chociaż różni się nieco w swojej funkcjonalności od pozostałych, to myślę że warto mu się przyjrzeć.

Plugin obsługuje właściwie tylko 4 portale (Pinterest, Dribbble, Flickr i Instagram), jego zadanie to wyświetlenie ostatnio dodanych zdjęć w tych portalach. Łatwy w użyciu i konfiguracji, jest kompatybilny z sieciami WordPress (multisite) i wygląda dosyć przyzwoicie. Wśród opcji pluginu można znaleźć między innymi możliwość ustawienia wysokości i szerokości miniaturek, dowolną ilość wyświetlanych zdjęć.

8. Social Bar

Plugin posiada niestety ograniczoną ilość 4 portali społecznościowych (Facebook, Twitter, Google Plus and LinkedIn), ale jest ciekawą alternatywą dla kogoś, kto nie potrzebuje niczego więcej. Pod względem wizualnym jest to jedna z lepszych pozycji, chociaż backend wygląda na nieco niedopracowany, to od strony użytkownika prezentuje się bardzo dobrze. Wspomnieć tutaj należy o 5 rodzajach animacji (hover), które sprawiają że plugin naprawdę się wyróżnia.

 

9. Social Blocks

Obsługuje tylko Facebook i Twitter. Prosty ale działa.

Pozwala na dodanie w sidebarze strony ostatnich list aktywności w powyższych portalach społecznościowych. Plugin pozwala na dodanie do strony LikeBoxa Facebooka i widgetu Twittera, oraz skonfigurowanie ich opcji według potrzeb.

 

10. Social Circles

Kolejne proste, ale jednocześnie ciekawe, lekkie I dość miłe dla oka rozwiązanie. Zamiast ikon, mamy okręgi a w nich nazwę nazwę strony. W opcjach pluginu możemy wybrać 1 z 7 dostępnych czcionek, a także zmienić kolor okręgów (rónież dla hover). Plugin obsługuje następujące serwisy społecznościowe:

Jednak brakuje tutaj możliwości dodawania własnych linków. Przecież nie ma tutaj żadnej grafiki, więc dlaczego autor nie przewidział takiej możliwości nie mam pojęcia.

11. Social Counter Widget

Plugin wyświetla ilość subskrybentów kanałów RSS, podążających na Twitterze i fanów na Facebooku. Bardzo przyjemny dla oka. Niestety nie aktualizowany od dwóch lat. Licznika z Twittera nie udało mi się uruchomić (jakiś błąd), a Feed Burnera niestety nie używam. Dosyć przyjemny dla oka.

12. Socialinks Widget

Obsługuje 16 serwisów społecznościowych: Delicious, Deviantart, Email, Facebook, Flickr, Linkedin, Myspace, Netvibes, Reddit, Rss, Skype, Tumblr, Twitter, Stumbleupon, Vimeo, Youtube. W oczy najbardziej rzuca się tutaj brak Google+, co jest dosyć dziwne.

13. Socializer!

Socializer! obsługuje ponad 30 najpopularniejszych serwisów społecznościowych.  Jednak jego zasada działania jest dosyć oryginalna i możliwe że nie wszystkim przypadnie do gustu. Tak na prawdę na naszej stronie plugin doda pojedynczą grafikę, imitującą zestaw przycisków z popularnymi portalami społecznościowymi, przy czym po kliknięciu na nią, użytkownik jest przenoszony na stronę pluginu gdzie dopiero tutaj znajdują się właściwe przyciski przy pomocy których możemy podzielić się treściami na Facebooku, czy Google+.

Socializer dodaje swoją grafikę na stronach, postach, stronach archiwum, tagów itp., oprócz tego możemy także dodać widet do sidebara, a większość możemy ustawić na stronie konfiguracyjnej pluginu w kokpicie WordPressa.

Stronę konfiguracyjną pluginu znajdziemy tu: Ustawienia → Socializer.

14. Social Media Badge Widget

Jest to dosyć ciekawa propozycja, jednak po zainstalowaniu przynajmniej według mnie sprawia wrażenie lekko niedopracowanej. Plugin tworzy coś w rodzaju 'akordeonu’, na każdej zakładce możemy dodać widget, np. Likebox Facebooka ze strumień aktywności, ostatnie Tweety, posty z LinkedIn, YouTube, lub Badge z Google+.

Dosyć ciekawy, ale mogło być lepiej.

15. Social Media Widget

Plugin obsługuje pokaźną liczbę serwisów społecznościowych, posiada także całe mnóstwo przydatnych opcji konfiguracyjnych, oraz wiele zestawów ikon. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie. Widać, że plugin został dokładnie przemyślany i zrobiony z sensem. Obsługiwane portale:

Plugin pozwala także na dodanie własnego 'wprowadzającego’ tekstu przed ikonami, a także na dodawanie własnych stron z własnymi ikonami. Posiada opcje animujące hover.

16. Social Slider

Social Slider to jeden z lepszych i bardziej rozbudowanych pluginów w tym zestawieniu i to nawet w swojej podstawowej, darmowej wersji.

Lista obsługiwanych serwisów jest również dosyć długa:

Dodatkowo w pluginie możliwe jest także dodawanie własnych linków z własnymi ikonami. Social Slider posiada wiele opcji pozwalających na ustawienie wielu zachowań Slidera (animacje, prędkość animacji, pozycja podczas przewijania), oraz jego wyglądu (zestaw ikon, motyw, położenie na stronie, a nawet dodanie Likeboxa).

17. Sticky Social Icon

Prosty ale dość ładny plugin, który pozwala na dodanie do strony zestawu ikon do portali społecznościowych. Panel z ikonami będzie się przesuwał wraz z przewijaniem strony. Niestety obsługuję małą ilość portali.

 

18. Tipsy Social Icons

Kolejny plugin w formie widgetu, który pozwala na dodanie do sidebara ikon z linkami do sieci społecznościowych. Plugin posiada dwa zestawy ikon w różnych rozmiarach (16×16 i 32×32), oraz pozwala na dodawanie własnych linków. To co wyróżnia plugin od innych, to wyskakujące małe okienko z nazwą portalu.

 

Plugin obsługuje następujące portale:

19. WP Socializer

Na koniec najbardziej rozwinięty z prezentowanych tutaj pluginów. Prawdziwy 'socjalny kombajn’. Dzięki pluginowi możemy dodać zarówno na początku, jak i na końcu postów zestawy przycisków do udostępniania w najpopularniejszych serwisach społecznościowych. Możemy dodać wybrane przyciski do sidebara poprzez specjalny dodawany z pluginem widget, dodać do pojedynczych stron i wpisów panel przesuwający się wraz z przewijaniem strony.

Ilość obsługiwanych portali jest pokaźna, a choćby przejrzenie wszystkich opcji zajmuje kilka dobrych minut.

Możliwe jest także używanie specjalnych shortcodów, dodających przyciski we wpisach, tam gdzie tego potrzebujemy. Wszystkie, pojedyncze, albo kilka wybranych.

Możemy wybrać 1 z 12 predefiniowanych stylów wyglądu i układu przycisków udostępniających nasze treści w mediach społecznościowych. Mamy całe mnóstwo opcji, usprawnień i ulepszeń. Przejrzenie wszystkiego na prawdę zajmuje chwilę.

 


Exit mobile version